Demonstracja “Solidarni przeciw rasizmowi!”

Dziś w wielu miastach Polski odbyły się demonstracje pod hasłem “Solidarni przeciw rasizmowi!”. Również w Toruniu odbyło się takie wydarzenie, współorganizowane przez nasz okręg. Chciałyśmy i chcieliśmy pokazać, że nie wszystkie Polki i nie wszyscy Polacy zgadzają się z ksenofobicznymi i rasistowskimi hasłami nacjonalistów.

Wydarzenie otworzył i zamknął Marek Rozpłoch z toruńskiego Razem, natomiast poprowadziła je Anna Lamers ze Społecznego Torunia. Tym razem formuła była inna niż zazwyczaj – pod Kopernikiem były nie tylko zwyczajowe przemówienia, ale także poczęstunek potrawami kuchni bliskowschodniej, muzyka Bliskiego Wschodu, a także możliwość zagrania w Fifę przy stoliku z hasłem “Krótka piłka – z rasistami nie gramy!”.

Przypomnieliśmy też o niedawnym atakach bojówek nacjonalistycznych: na działaczy Razem Lubelskie oraz na prowadzoną przez środowiska anarchistyczne kawiarnię Zemsta w Poznaniu. Michał Musielak z Razem Toruń opowiedział również o prowadzonej przez Razem akcji http://zero-tolerancji.pl/:

“Dokumentujemy wszystkie przypadki, kiedy urzędnicy państwowi i samorządowi występują na uroczystościach czy innych wydarzeniach wspólnie z przedstawicielami skrajnej prawicy i ugrupowaniami jawnie rasistowskimi. W całej Polsce jest ich mnóstwo. Do mainstreamu wchodzą środowiska, dla których nie powinno być tam miejsca”

Toruńską akcję “Solidarni przeciw rasizmowi!” wsparły: Toruń bez ksenofobii, Amnesty International Toruń, Food Not Bombs – Toruń, Razem Toruń, RSS TORUŃ, Społeczny Toruń, Stowarzyszenie Pracownia Różnorodności – SPR, Partia Zieloni Toruń.

Relacje medialne:
http://torun.wyborcza.pl/torun/7,48723,21515894,solidarnie-pokonamy-rasizm-lewicowa-pikieta-w-toruniu-zdjecia.html
http://www.nowosci.com.pl/torun/a/torun-protestowali-przeciwko-rasizmowi-zdjecia,11896875/
http://www.radiopik.pl/2,53453,solidarni-przeciw-rasizmowi-protest-w-toruniu&s=1&si=1&sp=1
https://bydgoszcz.tvp.pl/29551127/w-marszu-reka-w-reke-przeciw-rasizmowi
http://ddtorun.pl/pl/11_wiadomosci/9448_obecna_wladza_daje_przyzwolenie_rasizmowi_i_nacjonalizmowi.html

 

SHARE IT: Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit Email

Komentarze

You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>